Words Have Power | Kelimelerin gücü vardır

Do you want to instantly improve your relationships?

[Türkçe İnglizice'nin altındadır]More than decade ago, I was on a 3-day self-development course where they talked of the power of the words.


Recently, I've been reminded of the importance of the words we use in everyday life. I'm now consciously trying to change the words I use. Not only the words I use when talking to others, but also - and perhaps more importantly - the ones I use with myself.


Two simple, yet powerful ways to improve your relationships


One - Thank You


Many times every day we thank people for things. Sometimes it's just for small acts where simply saying "Thank you" is appropriate.


However, sometimes when the person we are thanking is important to us or close to us, we have an opportunity to really thank them.Let's look at some examples.


Scenario (A)


Your friend, partner, husband, wife, child, or loved one went to the shop and bought some groceries for you.


You could simply say:

 • thank you / thank you so much

Or, you could really let them know what a difference their assistance made in your life and in doing so, give them a gift too:


 • thanks so much for doing the shopping. Now I will be able to spend more time with my kids this afternoon. I know that they will appreciate it too.

Scenario (B)


Your friend... loved one sat with you in a cafe and listened to a problem that had been troubling you for a long time.


 • OMG. Thanks for letting me get that off my chest. It's been driving me crazy for weeks. I feel so much better now.

Scenario (C)


What if someone regularly does something for you:

 • Hey. I know I don't say it often enough, but I really appreciate that every night when I go to bed, you have made my bed. It means that I can go to bed in a relaxed mood, and then I wake up feeling great in the morning. Love you.

Can you see the pattern?


Thank them:

 1. for the thing that they did / the effort that they made

 2. explain what impact it has on your life


Two - Sorry

Hopefully, you say "thank you" more than you say this one.


The same principle applies. Just saying "sorry" is quick, simple and easy. However, after a while it can become meaningless, especially if you find yourself saying it a lot.Consider the effect on the other person and the impact on you if you look your friend, loved one... in the eyes and say:

 • I'm so sorry that I didn't listen to you properly.


How about:


 • I'm so sorry that I didn't listen to you properly. I know that you wanted to say something important and that I let you down by not giving you my full attention.


Or:

 • I'm so sorry that I didn't listen to you properly. I let you down by not giving you my full attention. I'm going to try my best to make sure it doesn't happen again.

Warning:


If you regularly say "I'm going to try my best to..." and you keep repeating the same action (in this example, you continue to not pay attention) then your words have become meaningless. They have the same impact as just saying "Sorry".


Notice that none of these apologies provided a reason for your action or lack of action. Why give a reason? Are you giving a reason just to relieve yourself of your guilt? Be careful because sometimes people, without noticing it, convert "Sorry I didn't listen when you called. I was so busy at work." into "Sorry I didn't listen when you called, because my work is more important than you."
If you found this article valuable, please share it with people you care about.İlişkilerinizi anında geliştirmek ister misiniz?On yıldan daha uzun bir süre önce, kelimelerin gücünden bahsettikleri 3 günlük bir kişisel gelişim kursundaydım.


Son zamanlarda, günlük hayatta kullandığımız kelimelerin önemini hatırlattım. Şimdi bilinçli olarak kullandığım kelimeleri değiştirmeye çalışıyorum. Sadece başkalarıyla konuşurken kullandığım kelimeler değil, aynı zamanda - ve belki de daha önemlisi - kendimle kullandığım kelimeler.


İlişkilerinizi geliştirmenin iki basit ama güçlü yolu


Bir - TeşekkürlerHer gün birçok kez insanlara bir şeyler için teşekkür ediyoruz. Bazen sadece "Teşekkür ederim" demenin uygun olduğu küçük eylemler içindir.


Ancak, bazen teşekkür ettiğimiz kişi bizim için önemli olduğunda veya bize yakın olduğunda, onlara gerçekten teşekkür etme fırsatımız olur.Bazı örneklere bakalım.


Senaryo (A)


Arkadaşınız, kocanız, karınız, çocuğunuz veya sevdiğiniz biri dükkana gitti ve sizin için yiyecek satın aldı.


Sadece şunu söyleyebilirsiniz:


 • teşekkür ederim / çok teşekkür ederim


Ya da, yardımlarının hayatınızda nasıl bir fark yarattığını ve bunu yaparken bir hediye vermelerini gerçekten sağlayabilirsiniz:


 • alışveriş yaptığınız için çok teşekkürler. Şimdi bu öğleden sonra çocuklarımla daha fazla zaman geçirebileceğim. Onların bunu da takdir edeceklerini biliyorum.


Senaryo (B)


Arkadaşınız, ... veya sevdiğiniz biri seninle bir kafede oturdu ve seni uzun süredir rahatsız eden bir durumu dinledi.


 • (Aman tanrım). Göğsümden çıkarmama izin verdiğin için teşekkürler. Beni haftalardır deli ediyor. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum.


Senaryo (C)


Birisi sizin için düzenli olarak bir şeyler yaparsa:


 • Şey. Yeterince sık söylemediğimi biliyorum, ama her gece yatağa gittiğimde yatağımı yaptığını gerçekten takdir ediyorum. Bu rahat bir ruh halinde yatağa gidebileceğim ve sonra sabahları harika hissederek uyandığım anlamına geliyor. Seni seviyorum.

Deseni görebiliyor musunuz?


Biriye teşekkür et:

 1. yaptıkları şey / yaptıkları çaba için

 2. hayatınız üzerindeki etkisini açıklayın


İki - Üzgünüm
Umarım, bunu söylediğinden daha çok "teşekkür ederim" dersin.


Aynı prensip geçerlidir. Sadece "özür dilerim" demek hızlı, basit ve kolaydır. Ancak, bir süre sonra, özellikle de kendinizi çok fazla söylediğinizi bulursanız, anlamsız olabilir.

Arkadaşınıza, sevdiğinize ... gözünüze bakarsanız ve diğer kişi üzerindeki etkiyi bir düşünün:

 • Seni düzgün dinlemediğim için özür dilerim.

Nasıl olur:


 • Seni düzgün dinlemediğim için özür dilerim. Önemli bir şey söylemek istediğini ve sana tüm dikkatimi vermeyerek seni hayal kırıklığına uğrattığımı biliyorum.

Veya:


 • Seni düzgün dinlemediğim için özür dilerim. Tüm dikkatimi vermeyerek seni hayal kırıklığına uğrattım. Bir daha olmayacağından emin olmak için elimden geleni yapacağım.


Uyarı:


Düzenli olarak "Elimden gelenin en iyisini yapacağım ..." derseniz ve aynı eylemi tekrarlamaya devam ediyorsanız (bu örnekte, dikkat etmeye devam etmiyorsunuz), o zaman kelimeleriniz anlamsız hale geldi. Sadece "Üzgünüm" demekle aynı etkiye sahipler.


Bu özürlerin hiçbirinin eyleminiz veya eylem eksikliğiniz için bir neden sağlamadığına dikkat edin. Neden bir sebep vermek istiyorsunuz? Sadece kendinizi suçluluk duygusundan kurtarmak için bir neden mi veriyorsunuz? Dikkatli olun, çünkü bazen insanlar fark etmeden, "Aradığında üzgünüm, işte çok meşguldüm." "Aradığın zaman dinlemedim, çünkü işim senden daha önemli." dönüştürebilir.Kendi kendimle Google çevirmesiyle tercüme etmeye çalıştım. Hatalar varsa lütfen bana bildirir misiniz?


Bu makaleyi değerli bulduysanız, lütfen sevdiklerinizle paylaşın.

Getting better everyday...

 • Twitter
 • Instagram
 • Facebook
 • YouTube
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now