Lost Opportunities - for better relationships - for a better life.

Sometimes people talk to me. They tell me what's going on in their lives in the hope that I can offer a difference perspective. Such a situation occurred recently when a friend Chloe and I were chatting.


Chloe told me that her partner James likes to tease her. Sometimes, in the morning, he'll start the day by tickling her feet. She's super sensitive there, so he knows he's sure to get a reaction.


The outcome will be one of two things: either a) she isn't happy and asks him to stop or b) she fights back and they have a fun time playing together. Chloe understands that, for James, it's like an adventure with the potential reward of sharing a lovely time together.


The other day, Chloe woke up in a great mood. When she saw James, she started singing at the top of her voice. James didn't react much and so when he moved off into another room she followed him. James said, "Okay, I get it. You're happy. Can you stop now!?" Chloe stopped.


She explained to me that she was upset with James, because she was having a great morning and wanted to share it with him.


Rather than discuss her feelings and what had happened, she left. She assumed he was annoyed about something else and that he was just being a pig.


Having been camping with James, I know that he's terrible in the morning. He hates any kind of loud noise.


I asked Chloe how she expected him to react (obviously she's aware of his morning moods).


"I guess I didn't think about it", she answered.


Thinking about my own life, I realise that I do exactly the same thing. Instead of discussing a situation with the other person or people, I walk away "assuming the moral high ground" - I assume that the other person's actions were unkind and they are being a d**k.


And here's the lost opportunity. By not discussing the issue, I've lost the chance to better understand the person I was interacting with and also myself.


An old one, but a good one:


Assuming makes an ASS out of U and ME...

Kayıp Olanaklar - Daha iyi ilişkiler için - daha iyi bir yaşam için.


Bazen insanlar benimle konuşur. Hayatlarında neler olup bittiğini, farklı bir bakış açısı sunabileceğimi umarak anlatıyorlar. Böyle bir durum son zamanlarda bir arkadaşım Chloe ve ben sohbet ederken ortaya çıktı.


Chloe, ortağı James'in onu dalga geçmekten hoşlandığını söyledi. Bazen, sabah, güne ayaklarını gıdıklayarak başlayacaktır. Orada çok hassas biri olduğu için bir tepki alacağından emin olduğunu biliyor.


Sonuç iki şeyden biri olacaktır: a) o mutlu değil ve ondan durmasını ister veya b) geri kavga eder ve birlikte oynarken eğlenceli zaman geçirir. Chloe, James için bunun birlikte güzel bir zaman geçirmenin potansiyel ödülüyle bir macera gibi olduğunu anlıyor.


Geçen gün, Chloe harika bir ruh hali içinde uyandı. James'i gördüğünde, sesinin tepesinde şarkı söylemeye başladı. James fazla tepki göstermedi ve başka bir odaya geçtiğinde onu takip etti. James, “Tamam, anladım. Mutlusun. Şimdi durabilir misin !?” dedi. Chloe durdurdu.


Bana, James’e kızdığını, çünkü harika bir sabah geçirdiğini ve onunla paylaşmak istediğini söyledi.


Duygularını ve neler olduğunu tartışmak yerine, ayrıldı. Başka bir şey için sinirlendiğini ve sadece domuz olduğunu varsaydı.


James ile kamp yaptıktan dolayı, sabahleyin onun korkunç olduğunu biliyorum. Her türlü gürültülü gürültüden nefret eder.


Chloe'ye nasıl tepki vermesini beklediğini sordum (tabii ki sabah ruh hallerinin farkındaydı).


“Sanırım bunu düşünmedim”, diye yanıtladı.


Kendi hayatım hakkında düşünürken, aynı şeyi yaptığımı fark ediyorum. Diğer insanlarla ya da insanlarla bir durumu tartışmak yerine, "ahlaki yüksek zemini üstlenerek" uzaklaşıyorum - diğer insanın davranışlarının kaba olduğunu ve bir "d**k" olduğunu sanıyorum.


Ve işte kayıp fırsat. Konuyu tartışmayarak, etkileşime girdiğim kişiyi ve kendimden daha iyi anlama şansını kaybettim.


Eski bir tane, ama iyi bir tane:Getting better everyday...

  • Twitter
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now